Lisede Devamsızlık Sildirme – Lise Devamsızlık Hakkı (En Detaylı)

5/5 - (6 votes)

Lisede devamsızlık sildirme devamsızlık konusunda sorun yaşayan öğrenciler tarafından merak ediliyor. MEB tarafından hazırlanan yönetmelik kapsamında öğrencilerin ne kadar süreyle devamsızlık haklarının olduğu belirtilmiştir. Bu sürenin üstünde olan devamsızlıklar için belirli şartların sağlanması hakkında sınıf tekrarı yapmayı engelleyecek olanak tanınabilmektedir.

Lisede Devamsızlık Sildirme

lise-devamsizlik-sildirme

Lisede devamsızlık sildirme için MEB tarafından yayınlanan yönetmelikteki maddeler temel alınır. İlgili yönetmeliğe göre ilk derse belirtilen süreden daha fazla geç kalan her beş seferde öğrenci yarım gün devamsızlık yapmış sayılmaktadır. Bu tür durumlar yaşanmaması için öğrenci idareye giderek geç kalma kağıdı almalıdır ve derse bu şekilde girmelidir.

Bunun dışında günlük toplam ders saatinin üçte ikisi kadar ya da fazlasına gelmeyen öğrenci ise tam gün devamsızlık yapmış sayılır. Bu bakımdan öğrencilerin devamsızlığın hangi durumlarda oluştuğunu bilmeleri yararlı olacaktır. Lise devamsızlık sildirme yarım gün için yapılabileceği gibi tam günler için de yapılabilir.

Devamsızlık sildirme için öğrenciye mazeretli ve mazeretsiz tanınmış süre hakkının aşılmış olması gerekmektedir. Mazeretsiz 20 gün, mazeretli ise 10 gün olmak üzere toplamda her öğrencinin 30 gün devamsızlık hakkı vardır. Eğer bu süre aşıldıysa öğrencinin eğitimine devam etmesi için devamsızlık sildirmeden yararlanabilir.

Devamsızlık Nasıl Sildirilir?

Devamsızlık nasıl sildirilir sorusuna yanıt olarak belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Öğrencinin öncelikle devamsızlığını ne şekilde yaptığına bakılmaktadır. Mazeretin olması halinde devamsızlık sildirme kolaydır.
  • Mazeretsiz olarak devamsızlık 20 günü aştıysa bu durumda öğrencinin kendisi sildirme yapamamaktadır. Bunun için ailesi – velisi tarafından okul müdürlüğüne dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe kapsamında geçerli bir sebep de belirtilmelidir.
  • Öğrencinin hem mazeretsiz hem de mazeretli devamsızlık hakkı aşıldıysa bu durumda yine velisi tarafından okul müdürlüğüne dilekçe verilerek ikisinden de sildirme işlemi yapılabilmektedir.

Lise Devamsızlık Hakkı

✅ Lise Özürsüz Devamsızlık Hakkı :20 Gün
✅ Lise Özürlü Devamsızlık Hakkı :10 Gün
✅ Lise Devamsızlık Silinir Mi :Evet

Lise devamsızlık hakkı mazeretsiz 20 gün, özürlü ise 10 gün olarak belirlenmiştir. Özürlü olan devamsızlıklar sağlık raporu gibi öğrencinin gerçekten okula gelemeyeceği durumlar için sağlanmaktadır. Mazeretsiz devamsızlıklar ise keyfi devamsızlıklar olup herhangi bir neden sunulmadan yapılan devamsızlıklardır.

Lisede devamsızlık hakkı toplamda 30 gündür ve bu sürenin aşılması halinde okul müdürlüğüne dilekçe verilerek devamsızlığın sildirilmesi talep edilir. Bunun yanı sıra öğrencinin keyfi nedenler ile yaptığı devamsızlıklar için silme işlemi yapılmaz. Bu yüzden her öğrenci lisedeki devamsızlık hakkı için dikkatli davranmalıdır.

Devamsızlık Kaç Gün?

Lisede devamsızlık kaç gün sorusu için toplamda 30 gün yanıtı verilir. Bu 30 günün 10 günü özürlü – raporlu, 20 günü ise mazeretsiz şekildedir. Özürlü olan devamsızlıklar için rapor talep edilir. Bunun yanında sağlık sorunları dışında okul yönetiminden alınacak izinler de geçerli sebeplere dayandırılarak yine özürlü olarak kabul edilir.

Lise Devamsızlık Kaç Gün?

Lise devamsızlık kaç gün 10 gün özürlü, 20 gün mazeretsiz olmak üzere toplamda 30 gündür. Bu sürenin aşılması durumunda ise öğrenci sınıf tekrarı yapmak zorundadır. Geçerli sebeplere dayandırılarak öğrencinin başarısız sayılmaması için devamsızlığı silinebilmektedir.

Devamsızlık Dilekçesi

Devamsızlık dilekçesi öğrencinin devamsızlık hakkının aşıldığı durumlarda velisi tarafından okul yönetimine verilmektedir. Bu dilekçede öğrencinin neden devamsızlık yaptığı hakkında bilgi net bir şekilde verilmelidir. Dilekçenin temel amacı devamsızlığın keyfi olmadığı ve zorunluluk yüzünden öğrencinin derslerine gelememesidir. Ayrıca öğrencinin örneğin zoraki şehir dışında olması gibi halleri de kanıtlayacak bilet vb. varsa yine dilekçeye ek olarak eklenmelidir.

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Devamsızlık sildirme dilekçesi okul yönetimine öğrencinin ailesi tarafından verilmektedir. Bu dilekçe kapsamında eğer geçerli bir mazeret varsa devamsızlık sınırı 1 gün düşürülür ve öğrencinin derslerinden başarısız sayılması engellenir.

Devamsızlık dilekçesi için veli tarafından net ve doğru bilgiler verilmelidir. Bu bilgiler kapsamında okul yönetimi dilekçeyi işleme alacaktır. Yasa gereğince verilen her dilekçeye yanıt verilmesi gerektiğinden eğer dilekçe reddedilirse bu durumda yazılı olarak yönetim geri çevirme kararını da kısa süre içinde veliye bildirecektir.

Özürlü Devamsızlık Kaç Gün?

Özürlü devamsızlık kaç gün sorusu 10 gün şeklinde yanıtlanmaktadır. Bu 10 gün rapor veya benzeri geçerli sebeplere dayanmalıdır. Özürlü olan günler mazeretsiz olan günlerden düşmez ve ayrı olarak değerlendirilir. 10 gün tanımlanmış olan bu durum örneğin uzun süreli tedavinin olması gibi hallerde ise yine mazeretli olarak uzatılabilmektedir.

YouTube video

Kaç gün devamsızlık Sildirilebilir?

Lise de eğer hocalarınızla aranız iyiyse ve müdür, müdür yardımcısı ile anlaşabiliyorsanız sınırı geçen devamsızlığınızı sildirebilirsiniz.

Lise de devamsızlık silinir mi?

Hocaların, müdür ve müdür yardımcısının gözünde iyi bir öğrenciyseniz ve hak ediyorsanız sizi sınıfta bırakmamak için sileceklerdir.

Türkiye'nin bloğu olarak yola çıktığım bu yolda, sizlere rehber ve bilgi niteliğinde içerikler oluşturuyorum. SEO uzmanı olarak sizlere profesyonel ve bilgilendirici içerikler paylaşmaktayım.

Yorum yapın