Norveç Asgari Ücret 2023 – Dünyanın Soğuk Cenneti

5/5 - (9 votes)

Norveç’te asgari ücret, ülkenin çeşitli bölgelerinde ve sektörlerde değişiklik gösterebilir. Asgari ücret, Norveç hükümeti tarafından yıllık olarak belirlenir ve genellikle Ocak ayında yürürlüğe girer.

Norveç hükümeti, asgari ücretin ülkenin ekonomik koşulları ve işgücü piyasası durumuna göre belirlendiğini ve her yıl gözden geçirildiğini belirtmektedir. Bu nedenle, asgari ücret düzeyi zamanla değişebilir.

İnşaat sektörü gibi sektörlerde çalışan Norveçliler, vasıflı vasıfsız olarak ayrılmakla birlikte ortalama saatlik 210 NOK ücret alıyor. 18 yaş altı kişiler içinse bu ücret saatlik 130 NOK‘a kadar düşebiliyor. Otel gibi hizmet sektörlerinde ise 18 yaş üstü için saatlik 175 NOK, 18 yaş altı için saatlik 120 NOK ücret ödenmektedir.

Bu şekilde hesap edersek, bir hafta içerisinde 40 saat çalışan bir elemanın alacağı para yaklaşık olarak 35.000 NOK‘a tekabül ediyor ve çoğu işveren bunun altında para vermiyor kısacası Norveç Asgari ücret için 35.000 NOK demek uygundur. 35.000 NOK ise günümüzde 3.340 EURO ediyor.

Norveç Asgari Ücret:35.000 NOK
Norveç Saatlik Ortalama Ücret:210 NOK
Norveç Asgari Ücret Kaç Euro:3000 EURO

Norveç Asgari Ücret Kaç Euro

Norveç Asgari Ücret Kaç Euro

Norveçte sabit bir asgari ücret bulunmasa da, az önce yaptığımız hesaba göre norveçte asgari ücret ortalama 3000 euro etmektedir. Norveç, yaşam bakımından oldukça rahat bir ülkedir ve vasıfsız elemanlar bile bu maaşları rahatlıkla alabilmektedir fakat her ülkenin kendine göre zorluğu bulunuyor olabilir.

Norveç Yaşam Standartları

Norveç yaşam standartları bir çok ülkenin üzerinde olduğu biliniyor, OECD verilerine göre de bu kanıtlanmıştır. Kişi başına ortalama yıllık 39 bin gelir düşen bu ülke de vatandaşların neredeyse %75’i ücretli bir işte çalışmaktadır ve kişi başına ortalama 2 oda düşmektedir.

Norveç’te ölüm yaşı bile oldukça geçtir, erkekler ortalama 81 yıl yaşarken kadınların ise ortalaması 83 yıldır. Bunun dışında, iş olarak yoğun tempoda çalışmayan ve çoğunlukla kişisel ihtiyaçlarını gideren bu insanların sadece %1’i uzun mesai yapıyor.

Günün bir çok saatini kendileri için ayıran Norveçliler, günde ortalama 4-5 saati çalışmaya ayırırken 15 saat gibi bir süreyi kendilerine ayırıyorlar.

Kişisel yaşam standardı oldukça iyi olan Norveç’te yaşam standartları yüksektir.

Kısaca, Norveç yaşam standartları oldukça yüksek olan ve geçim sıkıntısı olmayan bir ülkedir. Bunun dışında Gürcistan Asgari Ücret ile ilgili yazımızı okuyarak o konu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye'nin bloğu olarak yola çıktığım bu yolda, sizlere rehber ve bilgi niteliğinde içerikler oluşturuyorum. SEO uzmanı olarak sizlere profesyonel ve bilgilendirici içerikler paylaşmaktayım.

Yorum yapın